Христинівський ліцей №1
Христинівської міської ради Черкаської області
У Христинівському ліцеї №1 організована робота медичного кабінету. Приміщення відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, оснащене та забезпечене необхідним обладнанням та лікарськими засобами, виробами медичного призначення.
Для роботи медичного персоналу, організації медичного обслуговування школярів у закладі створені всі необхідні умови. У медичному кабінеті працює старша медична сестра БЕГАЛЮК Людмила Юріївна, яка веде облік медичного обладнання, лікарських засобів та виробів медичного призначення, дотримується правил і термінів їх зберігання та використання, забезпечує їх своєчасне поповнення.
У своїй роботі медична сестра керується чинним законодавством, нормативно-правовими актами органів охорони здоров’я, освіти та науки, здійснює постійний контроль за станом здоров’я дітей, проведенням обов’язкових медичних оглядів школярів та працівників, профілактичних щеплень у порядку і в терміни, встановлені МОЗ України, надає невідкладну медичну допомогу вихованцям у разі гострого захворювання або травми, здійснює контроль за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчально-виховної діяльності, санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму; проводять санітарно-просвітницьку роботу серед дітей, батьків або осіб, які їх замінюють, та працівників навчального закладу; веде звітно-облікову медичну документацію в порядку, встановленому МОЗ України.
Міністерство охорони здоров’я затвердило примірний перелік медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути у медпункті закладів освіти.
ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ГРВІ
Профілактика та лікування ГРВІ у дітей. З початком холодної пори року в Україні різко зростає кількість гострих респіраторно-вірусних інфекцій як серед дорослого, так і серед дитячого населення.
Основні принципи лікування дітей з ГРВІ:
- Температура приміщення, в якому перебуває хворий, повинна бути в межах 22-24 градуси за Цельсієм;
- При ГРВІ однаково небезпечним є як переохолодження хворого, так і перегрівання. Сильне закутування може викликати підвищення температури тіла;
- Необхідною умовою лікування ГРВІ є часте провітрювання приміщень, але за умови відсутності протягів;
- Харчування хворого повинне бути повноцінним та легко засвоюваним і складатися переважно з фруктів, овочів, каш, риби. М`ясні, смажені, жирні, гострі блюда можуть викликати підвищення температури тіла хворого;
- Дитина повинна багато пити: соки, морси, компоти, чай з лимоном, малиною, калиною, мінеральна столова вода без газу;- Застосування рослинних адаптогенів ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінів за призначенням лікаря протягом усього періоду хвороби і ще протягом тижня після видужання;
Лікування окремих симптомів ГРВІ:
1) зниження температури тіла, що вище 38-38,5 градусів Цельсія. Для цього доцільніше використати парацетамол або ібупрофен.
2) Ліквідація закладеності носа. Це може бути здійснено шляхом закапування у носові ходи теплого фізіологічного розчину, дитячих крапель для носа.
3) Використання відхаркувальних засобів і препаратів, що розріджують мокротиння, адаптованих для дітей.
Профілактика ГРВІ у дітей:
1.Вакцинація проти грипу.
2.Повноцінне харчування із включенням у раціон достатньої кількості овочів і фруктів, вітамінів.
3.Поступове загартування з використанням фізичних вправ і водних процедур.
4.Включення в раціон харчування, особливо в сезон підйому ГРВІ, природних фітонцидів – часнику і цибулі.
5.Постійне провітрювання приміщень та їх вологе прибирання. Регулювання вологості повітря в приміщеннях є одним з важливих способів профілактики ГРВІ. Встановлено, що максимальна інактивація вірусу парагрипу відбувається при вологості повітря 80%, грипу – при вологості повітря 50%, респіраторно-синцитіального вірусу – при вологості повітря від 30% до 80%.
6.Проведення перед осінньо-зимовим сезоном загальнозміцнюючих курсів рослинними адаптогенами ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінами.
Важливо!
Всі медикаменти повинні вживатись лише за призначенням лікаря
у відповідності з віком та станом дитини.
Які найважливіші санітарно-гігієнічні правила потрібно виконувувати в сім'ї, щоб уникнути гострих кишечних інфекцій:
ПАМ’ЯТКА
для батьків щодо профілактики гострих-кишкових інфекцій
ЯКІ НАЙВАЖЛИВІШІ САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНІ ПРАВИЛА ПОТРІБНО ВИКОНУВАТИ В СІМЇ,
ЩОБ УНИКНУТИ ГОСТРИХ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ:
-
Мити руки з милом.
-
Регулярно підстригати нігті.
-
Відучити дитину від шкідливої звички - гризти нігті.
-
Не купувати продукти у місцях стихійної торгівлі та продукти сумнівної якості.
-
Не вживати сире молоко, лише пастеризовані молочні продукти.
-
Перед вживанням фруктів, овочів і ягід слід ретельно вимити їх проточною водою, а потім обдати окропом.
-
При кулінарній обробці мяса, риби,молока температура повинна становити 100С. Заморожені продукти - повністю відтанути.
-
Готові страви краще вживати одразу, страви кімнатної температури є середовищем для розмноження мікроорганізмів.
-
Розігрівати страви потрібно при температурі не нижче за 100С.
-
Не зберігати готові страви поряд з сирими.
-
Порізи та дрібні рани на руках заклеювати бактерицидним пластиром, перш ніж готувати їжу.
-
Продукти харчування зберігати якомога далі від хатніх тварин, в ємностях, які щільно закриваються.
-
Зберігати продукти харчування, дотримуючись умов і термінів придатності, що вказані на упаковці.
-
Важливий фактор - чистота на кухні, чисті рушники для рук.
-
Використовувати воду гарантованої якості або додатково кип’ятити її.
Профілактика педикульозу
На тілі людини паразитують три види вошей. У своєму розвитку вони проходять три стадії: яйце (тобто гнида),личинка і воша. Яйце має довгасту форму, жовтувато-білого кольору, міцно склеєне з волоссям речовиною, що виділяє самка. Розповсюджуються паразити, переповзаючи з однієї людини на іншу під час безпосереднього контакту (за хвилину вони долають 20 см). А також при користуванні спільними речами: одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся. Збереженню проблеми із завошивленням сприяють скупченість населення, недотримання правил особистої гігієни, значні міграційні процеси. Воша найчастіше живе у волосяній частині голови, в основному на скронях, потилиці, тімені. Тривалість життя дорослої особини 27-38 діб. Самка відкладає на волоссі до 4 яєць на день, а за життя, відповідно,- до 160 штук. Живиться воша кров’ю. поза тілом людини вона живе 24 години. Що ж треба робити, якщо виявили педикульоз?
Перш за все, кожні 7-10 днів ретельно оглядайте волосся на наявність педикульозу. У разі його виявлення, треба провести відповідну обробку голови, тобто дезинсекцію.
Для цього зараз є широкий асортимент препаратів: педикулін, педицид, ніттифор, нітилон, локодин, лонцид, 20% водно-мильна суспензія бензилбензоату, 10% водно-мильно-гасова емульсія,0,15% водна емульсія карбофосу.
Нанесіть на волосся один із вищевказаних препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте відповідний час згідно з інструкцією. Після цього промийте волосся проточною водою з милом або шампунем і нанесіть теплий 5-10% столовий оцет, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть у проточній воді, після чого вичешіть густим гребінцем мертві воші та гниди. Це надзвичайно важливий процес.
Як не хворіти у школі:
Перший рік в школі – справжнє випробування, як для дитини, так і для батьків. Постійні лікарняні і капризи зводять з розуму, і здається, що всі зусилля даремні – дитина хворітиме. Хвороб не буде, якщо правильно підготувати малюка. Дитина в школі «повинна» хворіти за умовчанням! Абсолютно нове середовище, нове оточення і самі різні віруси і бактерії, так або інакше, зроблять свою справу. Проте, готувати дитину до школи необхідно, повірте, це обов'язково принесе плоди.
Починаємо підготовку оптимальним часом для першого походу в школу вважається середина серпня – початок вересня. Температура повітря знижується, вимотуюча жара сходить нанівець. В той же час до осінніх дощів і хвороб достатньо часу, малюк встигне адаптуватися. Але підготовку потрібно починати вже в червні.
Про все по порядку. Їдемо до моря! Це дуже важливий і обов'язковий пункт. У 20-х числах червня варто на 10-14 днів вивезти діток до моря. І хай це буде не Крим, і не Туреччина, а убережжя Азовського моря. Але це буде цілюще морське повітря, ласкаве сонце і море фруктів. До речі, дітям до 3-х років педіатри не рекомендують зміну кліматичної зони. Тобто навіть південний берег Криму – стрес для дитячого організму. Якщо ж ви все-таки вирішили їхати на море, тривалість відпочинку рекомендується не менше трьох тижнів! Кращі дитячі курорти – Евпаторія, Саки, Бердянськ, Урзуф. Вибір за вами! Що ви «привезете» з моря?! Багаж вітаміну Д, дарованого сонцем (захисні креми для діток ніхто не відміняв!), загартовані морським повітрям органи дихання, кілограми з'їдених фруктів і гарний настрій вашого карапуза.
Як уберегти дитину від застуди:
До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:
Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання.
Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21...+22 °С, а вночі – +17...+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте дитину, бо вона, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.
Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
Привчіть свою дитину пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.
Коли вже так сталося, що виникла застуда і піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.